Koop_Dairy.svg

Biz Kimiz?

1958 yılında 21 köy çobanı tarafından “Sütçülük Şirketi” adı altında bir kooperatif olarak Lefkoşa’nın bir köyünde kurulmuştur. 1962’de Kooperatif Merkez Bankasından alınan kredi ile Lefkoşa’daki bugünkü süt fabrikasının arsası alınıp fabrika kurulmuştu. İlk  yıllarda sadece Ocak ve Mayıs ayları arasında koyun sütünü işleyerek çalışmaya devam eden Sütçülük Şriketi 1968 yılında Kooperatif Merkez Bankası tarafından satın alınıp “KOOP SÜT” adı altında büyümüş ve gelişmiştir.

1970 Yılından bugüne kadar her yıl yaptığı yatırımlarla kapasitesini ve ürün yelpazesini genişten KOOP SÜT, üretimindeki kalite, hijyen ve standartlara verdiği önemi yıldan yıla arttırarak gelişmeye devam etmektedir.

 

Şu anda, Kuzey Kıbrıs’ta üretilen çiğ sütün %25’ini işleyen KOOP Süt, bölgedeki en büyük ve kapsamlı süt ürünleri ve meyve suyu üreten kuruluştur. 180 personelle yıl boyunca aralıksız olarak haftada 7 gün, yoğun sezonlarda çift vardiya çalışarak topluma hizmet vermektedir. KOOP Süt yaptığı işin bilincinde olarak, insan sağlığına büyük önem vermektedir. Bu nedenle hijyeni sağlamak için, üretiminde kullanılan tüm makine, ekipman ve donanımlarını buna uygun olarak en yüksek dünya standartlarını seçmiş ve kullanmaktadır. Üretim, her aşamasında kalite kontrol elemanlarınca kontrol edilmekte, numuneler kendi laboratuvarlarında tahlil edilmekte, ancak olumlu raporlar alındaktan sonra ürünler tüketicinin kullanımına sunulmaktadır.

2005 yılında başlayan çalışmalar sonucunda KOOP-SÜT, 2006’da ISO 9001:2000 Kalite Belgesini ve HACCP belgesini, 2008 yılında ise ISO 22000 belgesini almaya hak kazanmıştır.